05
sep.
2018
  • Člani

Ljubljana - Slovenska moška reprezentanca se je v torek zjutraj odpravila proti Hrvaški, kjer je v sredo odigrala prvo pripravljalno tekmo pred začetkom drugega dela kvalifikacij za SP. Srečanje v Varaždinu so po dramatični končnici s 87:86 dobili slovenski košarkarji. Slovenija in Hrvaška se bosta ponovno srečali že v soboto v Celju.
Avtor: KZS/Lenart

PRIPRAVLJALNA TEKMA:
Sreda, 5. september (Varaždin):
HRVAŠKA : SLOVENIJA 86:87 (16:18, 21:27, 24:26, 25:16)

Čebašek 22 (5 trojk), Mesiček 14, Rebec 12 (10 asistenc), Lapornik 11, Glas 10, Zagorac 8, Bratec in Vidmar po 5.

Košarkarji Slovenije so v Varaždinu odigrali prvo od dveh prijateljskih tekem v okviru priprav na nadaljevanje kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Po borbeni predstavi in sedemnajstih zadetih trojkah so zmagali s 87:86. Druga tekma bo v soboto ob 20. uri v Celju.

Junak zmage je bil 27-letni Jakob Čebašek (200 cm), član belgijskega Mechelena, ki je dosegel 22 točk in zadel pet trojk iz sedmih poskusov. Štirinajst točk je dosegel Blaž Mesiček, 12 točk in 10 podaj je imel Matic Rebec, dvomestna pa sta bila še Miha Lapornik (11 točk) in Gregor Glas (10).

Selektor Rado Trifunović je imel na razpolago le deset košarkarjev, od tega zgolj tri iz zlate istanbulske selekcije, a ti so bili praktično vseh 40 minut boljši tekmec od zasedbe hrvaškega stratega Dražena Anzulovića, ki je imel v svojih vrstah štiri igralce iz lige NBA - Bojana Bogdanovića iz Indiane Pacers, Daria Šarića iz Philadelphie 76-ers, Ivico Zubca iz Los Angeles Lakers ter Anteja Žižića, ki si kruh služi v Clevelandu.

Slovenija se je tekme lotila nadvse resno in bila že v prvem polčasu večji del v ospredju. Kapetan Gašper Vidmar je za začetek zabil preko Šarića, hitro pa so se razigrali tudi ostali slovenski reprezentanti. Vodstvo 18:16 je Slovenija v 15. minuti nadgradila, v 19. minuti pa na 39:30.

V prvih dvajsetih minutah, v katerih je Slovenija dobila skok z 18:15 in imela 12 podaj v primerjavi s petimi Hrvaške, se je med strelce vpisalo osem slovenskih igralcev; 14 točk je dosegel Jakob Čebašek, osem Miha Lapornik, sedem pa Gregor Glas.

Tudi v nadaljevanju je Slovenija vztrajala pri agresivni obrambi in hkrati rešetala hrvaški koš z razdalje. Domači so se v 24. minuti prvič srečali z dvomestnim zaostankom (43:53), glede na to, da je Slovenija v prvih treh četrtinah zadela 14 trojk iz 20 poskusov, pa se je s to razliko začelo tudi zadnjih deset minut.

Ko je razlika poskočila na 13 točk (61:74), je imela Slovenija 71-odstotni met za tri točke (15:21), ob tem, da je imel Trifunović sedem strelcev izza polkroga, pri 61:77 v 32. minuti pa je odstotek poskočil na 72-odstotkov oziroma redko videnih 16:22.

Hrvaška je v zadnjih minutah zaigrala na vse ali nič. V treh minutah je zaostanek znižala na 72:77, tri minute do konca je izenačila na 83:83, v dramatični končnici pa so Slovenci ubranili zasluženo zmago.

Čeprav je Miha Lapornik v zadnjih 30 sekundah zgrešil štiri proste mete, je imela Slovenija še vedno dovolj moči v obrambi, da se je s skupnimi močmi zaščitili pred zadnjimi poskusi Hrvaške. Tudi Daria Šarića v zadnjem napadu pri končnem izidu 87:86.

Izjave po tekmi proti Hrvaški:

Rado Trifunović, selektor #mojtim:
"Imeli smo visok odstotek zadetih metov za tri točke. To nam je zagotovo olajšalo pot do zmage, toda to ni bil glavni razlog za uspeh. Fantje so se borili kot levi, dobro so se gibali po igrišču in posledično prihajali do odprtih metov na koš. Čestitam jim za borbenost in željo. Zagotovo so bili motivirani, saj so imeli na drugi strani izjemno kakovostno zasedbo Hrvaške. Ti mladi fantje so dokazali, da si tudi v soboto v Celju zaslužijo podporo slovenskih ljubiteljev košarke."

Jakob Čebašek, #mojtim:
"Ponosen sem na ekipo, saj smo pokazali karakter in srce. Borili smo se do zadnjih sekund in na koncu je bila tudi sreča na naši strani."

Gašper Vidmar, #mojtim:
"Vedeli smo, da nas čaka zahtevna preizkušnja, a pokazali smo pravi karakter, predvsem pa so se odlično odrezali ti novi, mladi igralci. Upam, da nas bodo navijači podprli tudi na naslednjih tekmah v Celju in Ljubljani."