25
feb.
2018
  • Člani

Minsk - Četa Rada Trifunovića je danes odigrala četrto tekmo v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo proti reprezentanci Belorusije. V Minsku je #mojtim izgubil s 93:92 in je tako sedaj pri dveh zmagah in prav toliko porazih.

DRUGI CIKEL KVALIFIKACIJ ZA SVETOVNO PRVENSTVO 2019

4. kolo
Ponedeljek, 26. februar 2018 - Minsk:

BELORUSIJA : SLOVENIJA 93:92 (26:24, 20:23, 29:27, 18:18)
Strelci za Slovenijo: Blažič 27 (6 skokov, 5 podaj), Prepelič 17, Rebec 14 (7 skokov, 6 podaj), Zagorac 13, Dimec 7, Rupnik 6, Čančar in Mahkovic po 3, Hrovat 2, Lapornik, Murić, Vončina.

VRHUNCI TEKME
FOTOGALERIJA

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Minsku doživela drugi poraz v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2019. Belorusija jo je premagala s 93:92.

Poraz je boleč, saj po novem tolmačenju pravil ekipe, ki bodo napredovale v drugi del kvalifikacij, s seboj nosijo vse rezultate oziroma točke.

Izbranci selektorja Rada Trifunovića so bili tako v novembrskem kot februarskem ciklusu kvalifikacij polovično uspešni. Na računu imajo zmagi z Belorusijo in Črno goro ter poraza s Španijo in današnjega v Minsku.

Potem ko so slovenski košarkarji manj kot 24 ur pred tekmo izvedeli, da je obračun z Belorusijo še kako pomemben, že začetek srečanja ni bil obetaven. Edo Murić, ki bi moral biti ob izostanku Gašperja Vidmarja pomemben člen pod obročema, si je že po nekaj minutah zvil gleženj, gostitelji pa so imeli v svojih vrstah razigranega posameznika, naturaliziranega Američana Devona Saddlerja, ki je do devete minute dosegel trinajst točk in praktično sam držal ravnotežje na semaforju.

Slovenska protiutež v prvem polčasu je bila dovolj razigranih košarkarjev - v prvi četrtini šest strelcev, ob odmoru osem (Jaka Blažič 11), soliden met z razdalje (trojke 7:13), a tudi zelo slab skok in porozna obramba. Belorusi so imeli v prvem polčasu skoraj toliko skokov v napadu kot vsi slovenski igralci skupaj (11:24), na koncu pa so Slovenijo preskočili s 46:28.

Slovenija je prvi skok v napadu zabeležila šele v 24. minuti, dve minuti za tem pa je imela Belorusija že devet točk prednosti (64:55). Odgovor je bil pravočasen, pobudnik pa Matic Rebec, ki je k delnemu izidu 10:0 prispeval šest točk in tri ukradene žoge.

Belorusija je novembra v Stožicah pokleknila šele v zadnji četrtini, v petek je imela proti Španiji napad za zmago, tokrat pa je vendarle dosegla prvo zmago, potem ko je v zadnjih štirih minutah nadoknadila sedem točk zaostanka (82:89).

Slovenija je v zadnjih štirih minutah dosegla le tri točke, imela je cel kup žog oziroma metov, ki niso hoteli skozi obroč. Ko je Vitalij Liutič enajst sekund pred koncem zadel za vodstvo 93:91, je imel Klemen Prepelič na drugi strani dva prosta meta za izenačenje. Prvega je zadel, drugega ne in Belorusi so se veselili nepričakovanega uspeha nad evropskimi prvaki.

Izjave po tekmi:

Radovan Trifunović, selektor slovenske moške članske reprezentance:
"Skok je bil danes ključ do uspeha. Belorusija je v tem pogledu podobna reprezentanca kot Črna gora, a tam smo uspeli dobiti skok, tukaj pa ne. Napaka je bila storjena že v startu, saj tekme nismo začeli dovolj čvrsto. Takoj bi morali tekmecu pokazati, da nima kaj delati pod našim obročem. Tako pa smo dobili 25 točk iz njihovih drugih poskusov oziroma po njihovih skokih v napadu in tu se je tekma prelomila. Igralci so vedeli, da tekma šteje, a mislim, da to ni vplivalo na igro. Oni bi bili ob porazu razočarani tudi, če tekma ne bi imela pravega tekmovalnega naboja. Žal se nam je zgodila napaka, ki je ne moremo več popraviti. Bomo analizirali poraz, fantom pa sem v slačilnici povedal, da o preteklosti ne bomo razmišljali in da moramo biti fokusirani že na naslednji dve tekmi junija s Španijo in Črno goro."

Jaka Blažič, slovenski reprezentant:
"Prepoceni smo prodali svojo kožo. Poraz boli, še posebej po težko prigarani zmagi v Črni gori. V odločilnih zadnjih minutah je pri nosilcih igre popustila zbranost, a to zagotovo ne sme biti izgovor. Belorusi so pokazali več želje, prevladovali so v skoku in zadevali z razdalje. Dvigniti moramo glave in junija dobiti obe tekmi v Stožicah, da bomo v drugem delu kvalifikacij prišli do svetovnega prvenstva."

Matic Rebec, slovenski reprezentant:
"Težko je zmagati v gosteh, če dobiš 93 točk. Slabo smo igrali v obrambi, tekmec je premočno dobil skok, v zaključku se nismo držali navodil s klopi in tista ena žoga, ki je odločila zmagovalca, ni šla nam v prid. Škoda, da smo s tem porazom izničili pomembno zmago v Podgorici."