#mojtim prvi del kvalifikacij sklenil s porazom

01
jul.
2018
  • Člani

Ljubljana - V nedeljo je bilo na sporedu zadnje srečanje prvega dela kvalifikacij za SP 2019. Slovenska izbrana vrsta, ki si je že pred tekmo zagotovila mesto v drugem delu, je gostila reprezentanco Črne gore in izgubila s 87:74. Slovenija je tako prvi del kvalifikacij končala na tretjem mestu (2 zmagi, 4 porazi). Drugi del kvalifikacij za svetovno prvenstvo se bo začel septembra.
Avtor: KZS/Lenart/STA

KVALIFIKACIJE ZA SP 2019, 3. CIKEL:

6. kolo

Nedelja, 1. julij 2018 dvorana Stožice:
SLOVENIJA : ČRNA GORA 74:87 (14:24, 25:22, 17:12, 18:29)

Strelci za Slovenijo: Čančar (8 skokov), Prepelič (7 skokov) in Rupnik po 15, Dimec 10, Blažič 6 (6 skokov), Zagorac 5, Murić 4, Lapornik 3, Rebec 1, Mahkovic, Nikolić, Mesiček.

POSNETEK NOVINARSKE KONFERENCE PO TEKMI
FOTOGALERIJA
VRHUNCI TEKME

Košarkarji Slovenije so na zadnji tekmi prvega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo doživeli boleč poraz. V Stožicah jih je premagala Črna gora, kar pomeni, da imajo varovanci selektorja Rada Trifunovića po uvodnih šestih tekmah le dve zmagi in zelo majhne možnosti za uvrstitev na prvenstvo, ki bo septembra 2019 na Kitajskem.

Slovenijo v drugem delu kvalifikacij čakajo trije novi tekmeci, Turčija, Latvija in Ukrajina. Naslednjo tekmo bo igrala 14. septembra proti Latviji v gosteh, nato pa bo na prvo obletnico evropskega naslova iz Istanbula, torej 17. septembra, gostila Turčijo. Konec novembra sledi gostovanje v Ukrajini, nato domača preizkušnja z Latvijo ter februarja 2019 Turčija v gosteh in Ukrajina doma.

Slovenija bo drugi del v skupini I začela z zadnjega mesta. Španija je na vrhu s stoodstotnim izkupičkom in je praktično že uvrščena na SP. Drugo mesto s 4-2 si delita Turčija in Latvija, 3-3 pa imata Ukrajina in Črna gora. Na svetovno prvenstvo se bodo uvrstile prve tri ekipe.

Slovenija je ta teden v Stožicah nastopila močno oslabljena. Tako proti Španiji kot Črni gori so manjkali štirje glavni stebri reprezentance iz septembrskega evropskega prvenstva. Luki Dončiću so nastop prepovedali novi delodajalci iz Dallas Mavericks, Anthony Randolph je nastop odpovedal zaradi zdravstvenih težav, enako tudi Gašper Vidmar (ter Zoran Dragić), Goran Dragić pa je končal reprezentančno kariero.

Črnogorci so v primerjavi s prvo tekmo v Podgorici nastopili močnejši za dva visoka igralca. Prav ta razlika pod košema je bila odločilen jeziček na tehtnici (skok 34:44).

Slovenija je odigrala slabih prvih petnajst minut, v katerih si je nabrala zaostanek 18:35, precej boljših drugih petnajst in na koncu znova slabih deset, v katerih se je morala posloviti od zmage.

Zaostanek sedemnajstih točk je znižala na 37:41 in kakšnim 5000 gledalcem v Stožicah ponudila priložnost, da so tradicionalno poskakovali na "kdor ne skače, ni Sloven'c". Upanje je nato tlelo še celo tretjo četrtino, v kateri je Slovenija dobila skok z 12:11, zmaga pa je izpuhtela v uvodnih minutah zadnjega dela.

Črna gora je v 34. minuti prišla do prednosti 69:58 in zanesljive zmage, ki je bila na koncu celo višja kot slovenska februarja v Podgorici.

Pri Sloveniji so trije igralci dosegli po 15 točk - Luka Rupnik (trojke 4:6), Klemen Prepelič (met iz igre 4:12, 7 skokov, 4 podaje, 4 izgubljene žoge) in Vlatko Čančar (met 5:15, 8 skokov).

Izjavi po tekmi:

Rado Trifunović, selektor moške članske reprezentance:
"Vedeli smo, da imamo težave z višino in čeprav smo se temu segmentu še dodatno posvetili, se žal na koncu ni izteklo pozitivno. Na trenutke smo igrali dobro, vendar pa vseh štirideset minut nismo sledili igri Črne gore, ki je zmagala povsem zasluženo. Fantom nimam kaj oporekati, saj so se borili, dali vse od sebe, škoda le za nekaj zgrešenih lahkih košev na začetku zadnje četrtine. Kljub slabemu izhodišču v drugem delu moramo vztrajati do konca in verjeti, da se lahko uvrstimo na SP."

Klemen Prepelič, kapetan slovenske reprezentance:
"Nobenemu ne moremo oporekati želje. Vsi smo dali svoj maksimum, a to žal ni bilo dovolj. Tudi moj prispevek ni bil pričakovan. Priznam, nisem v formi, saj 45 dni nisem imel tekme. Sigurno je lažje, če imaš ob sebi Gorana, Luko, Gašperja, Anthonyja, a teh tokrat ni bilo in odgovorni bi morali razmisliti, zakaj ni bilo ustreznih menjav. Lahko bi prišel Alen Omić, morda kdo drug, a to pač ni v mojih rokah. Kar se tiče mene, me septembra skoraj zagotovo ne bo zraven. Imam ženo, otroka in nikogar ne mislim prositi, da mi da prosto za igranje v reprezentanci."