#mojtim drugi del kvalifikacij za SP začel s porazom v Latviji

14
sep.
2018
  • Člani

Ljubljana/Riga - Slovenska moška članska reprezentanca je v četrtek dopotovala v Latvijo, kjer se je v petek pomerila z domačo reprezentanco Latvije. Slovenci so na prvi tekmi v drugem skupinskem delu zabeležili peti poraz in si tako močno priprli vrata za uvrstitev na svetovno prvenstvo. Latvija je bila boljša s 85:74. Slovenija se bo v ponedeljek v Stožicah pomerila s Turčijo.
Avtor: KZS/Lenart/STA

1. kolo drugega dela, petek, 14. september (Riga, Latvija):
LATVIJA : SLOVENIJA 85:74 (17:16, 23:20, 20:24, 25:14)

Rupnik 19, Vidmar 12 (7 skokov), Randolph (6 skokov) in Rebec po 10, Čančar in Mesiček (5 skokov) po 8, Murić 7, Bratec, Čebašek, Glas, Lapornik, Zagorac.

FOTOGALERIJA
VRHUNCI TEKME

Košarkarji Slovenije so drugi del kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki bo 2019 na Kitajskem, začeli s porazom. Na gostovanju v Rigi so morali priznati premoč Latviji, ki je zmagala s 84:74.

Za Slovenijo je to peti poraz v sedmih tekmah. Za nameček je v tej skupini Ukrajina presenetljivo premagala Španijo s 76:65, Turčija pa je bila z 79:69 boljša od Črne gore.

Španija ostaja na vrhu lestvice skupine I s 6-1, Turčija in Latvija imata 5-2, Ukrajina 4-3, Črna gora 3-3, Slovenija pa je zadnja z 2-5. Na SP bodo odpotovale prve tri reprezentance.

Naslednjo tekmo bo Slovenija igrala v ponedeljek, 17. septembra, ob 20. uri v Stožicah proti Turčiji, torej točno na prvo obletnico zmage v finalu eurobasketa.

Slovenija je bila v Rigi precej bližje zmagi, kot kaže končni rezultat. Odigrala je solidno, borbeno tekmo, žal pa v odločilnih trenutkih ni zadela koša, oziroma je naredila nekaj osnovnošolskih napak, ki so jih domači izkoristili.

Zadnja četrtina se je začela z neodločenim izidom 60:60 in čeprav je Latvija v dveh minutah in pol pobegnila na 67:60, se je Slovenija vrnila v igro in se v 36. minuti približala na 69:68. Imela je celo priložnost za vodstvo, toda Gašper Vidmar ni bil dovolj natančen s črte prostih metov, Blaž Mesiček je zgrešil polaganje, Vlatko Čančar pa je praktično podaril napad gostiteljem, iz katerega so prišli do vodstva 75:69.

Slovenija je sicer dobila bitko pod obročema, razen Luke Rupnika, ki je dosegel 19 točk (met iz igre 5:10, trojke 3:5, 4 podaje, 3 skoke), ni pa imela več razpoloženih igralcev. Gašper Vidmar je sicer dosegel 12 točk in imel 7 skokov, a je ob tem izgubil pet žog.

Anthony Randolph, ki je prvič po evropskem prvenstvu oblekel slovenski dres, je dosegel 10 točk, enako kot Matic Rebec, vendar je imel zgolj 23-odstotni met iz igre (3:13).

Na drugi strani je imela Latvija dva izstopajoča Janisa, Strelnieksa in Timma, ki sta dosegla vsak po 18 točk. Ob tem je prvi imel še 10 podaj, drugi pa 12 skokov.

Za Slovenijo so na tekmi proti Latviji debitirali Jakob Čebašek, Aljaž Bratec in Gregor Glas, ki je hkrati tudi najmlajši slovenski košarkar, ki je kadarkoli zaigral za člansko reprezentanco (17 let, 4 mesece in 16 dni).

Izjave po tekmi proti Latviji:

Rado Trifunović, selektor #mojtim:
"Želje, volje in energije igralcem ni manjkalo, hoteli so zmagati, vendar se nam ni izšlo. Malo nas je tepel sodniški kriterij v drugem polčasu, ki je dovoljeval zelo grobo igro pod košema, po drugi strani pa je imela Latvija dva razpoložena evroligaška igralca, Strelnieksa in Timma, ki sta bila jeziček na tehtnici."

Gašper Vidmar, #mojitm:
"Želja ni bila sporna, borbenost tudi ne, žal pa smo naredili preveč nepotrebnih napak in v odločilnih minutah izgubili nekaj žog, ki jih ne bi smeli. Škoda, saj je bila zmaga dosegljiva. Tudi iz takšnega poraza se moramo nekaj naučiti, dvigniti glave in skušati v ponedeljek odigrati čim bolje."

Luka Rupnik, #mojtim:
"Žal se ni izteklo po naših željah. Borili smo se do zadnjih sekund, nekaj časa imeli tekmo tudi pod nadzorom, oziroma vsaj tako se je zdelo, v odločilnih trenutkih pa nismo naredili pravih potez. Namesto, da bi dali koš, smo ga dobili in na koncu to drago plačali."