Na sredozemskih igrah dekleta osvojila osmo mesto, fantje enajsti

03
jul.
2022
  • Košarka 3x3

Ljubljana – Končan je turnir v košarki 3x3 na sredozemskih igrah v alžirskem Oranu. Slovenske reprezentantke so osvojile končno osmo mesto, fantje pa so bili enajsti. Reprezentanci do 23 let pa sta sklenili nastope na prvih treh enodnevnih turnirjih Lige narodov v Bratislavi.

Slovenske barve v košarki 3x3 so na sredozemskih igrah branile košarkarice Ajda Burgar (letnik rojstva 2001, višina 176 cm), Ana Dora Jeras (letnik rojstva 2001, višina 178 cm, Katja Sever (letnik rojstva 2003, višina 176 cm) in Špela Berus (letnik rojstva 2003, višina 177cm) ter košarkarji Blaž Janežič (letnik rojstva 2000, višina 205 cm), Jan Gršič (letnik rojstva 1999, višina 186 cm), Rok Vidrih (letnik rojstva 1999, višina 196 cm) in Samo Gaberšek (letnik rojstva 1999, višina 193 cm). Reprezentanci sta vodila Slavko Vujin in Stojan Đekanović.

Dekleta so v skupinskem delu premagala Grčijo s 15:11 ter izgubila s Turčijo 9:10 in Španijo 12:16. V četrtfinalu so se pomerile s Francijo, ki je bila boljša z 20:5 ter se tako borila za uvrstitev od 5. do 8. mesta. Prve tekmice so bile Portugalke, ki so zmagale z 11:8, v tekmi za sedmo mesto pa so se Slovenke pomerile s Srbkinjami. Slednje so bile boljše s 13:9 in slovenska dekleta so igre končala na osmem mestu.

FOTOGALERIJA TEKME ZA 7. MESTO - SLOVENIJA : SRBIJA

Fantje so v skupinskem delu ostali brez zmage. S 5:21 so izgubili proti Španiji in z 8:12 proti Portugalski. V lovu za deveto mesto so z 18:21 izgubili tudi z Italijo ter se tako s Ciprom pomerili za končno 11. mesto. Po zmagi 16:12 so tega tudi osvojili.

V Bratislavi fantje proti zaključnemu turnirju Lige narodov

Moško in žensko reprezentanco do 23 let v košarki 3x3 pa je od petka do nedelje čaka prvo merjenje moči v Fibinem tekmovanju Liga narodov. V Bratislavi so dekleta in fantje nastopili na treh enodnevnih turnirjih ter nabirali točke za končno razvrstitev in uradno mednarodno 3X3 jakostno lestvico.

Slovenke so na petkovem turnirju premagale Avstrijo z 19:6 ter izgubile s Češko 5:20, kar ni bilo dovolj, da bi si izborile finalni dvoboj turnirja in osvojile četrto mesto. V soboto so bile dvakrat poražene, z 12:10 jih je ugnala zasedba Izraela, z 20:8 pa še Češka izbrana vrsta, tako da so končale na šestem mestu. Zadnji dan turnirja pa so dekleta z 12:8 znova ugnala Avstrijo ter z 9:15 izgubila proti Madžarski in se uvrstila na sredino lestvice.

Njihovi fantovski kolegi so petkov turnir prav tako začeli z zmago. S 17:16 so ugnali Češko, a v nadaljevanju s 17:21 izgubili z Avstrijo in zaključili s tekmovanjem na tretjem mestu. Podobno je bilo tudi v soboto, ko jim je za napredovanje v finale zmanjkal le en dosežen koš. Z Izraelom so izgubili po podaljšku s 15:17, ugnali Avstrijo z 22:14, a je bilo to žal premalo za nastop v finalu in znova so bili tretji. So pa zablesteli v nedeljo, ko so ugnali vse tri tekmece in osvojili prvo mesto. V skupinskem delu so Češko odpravili s 16:15, Slovaško 21:10 in v finalu Madžarsko z 21:16. Po polovici tekmovanja so tako na dobri poti k uvrstitvi na finalni turnir.

Reprezentanci je na tekmah vodil Matic Vidic. Fantovsko ekipo so sestavljali Erik Groznik, Jure Ličen, Adrian Hirschmann in Jakob Strel, dekliško pa Lea Mehle, Ema Lapajne, Ana Šarić in Lejla Pamić.

Liga narodov je namenjena prehodu iz mladinske v člansko kategorijo košarke 3X3. Poteka v starostnih kategorijah do 21 in 23 let, reprezentance pa so na svetovne turnirje razdeljene po regijskem ključu. Poleg tekem v Bratislavi se bodo ekipe v začetku avgusta merile še v madžarskem Szolnoku

VSE O FIBINI LIGI NARODOV V KOŠARKI 3X3