EP MU20: Zmaga nad Italijo in obstanek v elitni diviziji

18
jul.
2019
  • Fantje U20

Ljubljana/Tel Aviv - Reprezentanca fantov U20 je v Tel Avivu nadigrala reprezentanco Italije in si z zmago 74:64 zagotovila obstanek v diviziji A. Fantje se bodo v soboto, ob 20. uri, za razvrstitev od 9. do 12. mesta ponovno pomerili z Grčijo, ki je danes premagala Srbijo.

Podobno kot na srečanju s Španijo, so slovenski košarkarji tekmo otvorili s trojko, ki pa so jo takoj v naslednjem napadu Italije tudi prejeli. Kot je bilo za pričakovati, sta se ekipi vseskozi izmenjavali v vodstvu, a vendar je bila po prvih desetih minutah igre v prednosti Slovenija. Miha Škedelj in David Kralj sta v prvi četrtini Italijanom povzročala največ preglavic, nato se je na začetku druge razigral še Jakov Stipaničev. David Kralj (10 točk v prvem polčasu) je s trojko 35 sekund pred koncem prvega polčasa zagotovil pet točk prednosti Slovenije pred nadaljevanjem (35:30).

Začetek tretje četrtine je pripadel Italijanom, ki so po petih minutah igre v drugem delu izničili prednost Slovenije. Kljub slabšemu začetku pa so Slovenci na krilih Davida Kralja in Jakova Stipaničeva (skupaj 11 točk v tretji četrtini) obdržali rezultatsko prednost in jo po trojki Nejca Klavžarja 17 sekund pred koncem tretje četrtine še povišali na +8 (52:44). Slovenija je tako pred zadnjimi desetimi minutami vodila z najvišjo prednostjo na tekmi, naši fantje pa so nadaljevali v visokem ritmu. Adrian Hirschmann je s trojko 6 minut pred koncem povišal na +9, naslednje tri minute so potem pripadle Italijanom, ki so se približali na vsega -4. Dve minuti in pol pred koncem je po odlični podaji Kralja trojko zadel Leon Stergar, prav Kralj pa je v naslednjem napadu Slovenije zopet povišal prednost na +9 (57:46). Italijani so v zadnjih 90 sekundah tekme prehitro zaključevali napade in z osebnimi napakami prekinjali napade Slovenije, naši fantje pa so bili pri izvajanju le teh dovolj zbrani in na koncu zmagali s 74:64.

David Kralj je na koncu v statistiko vpisal dvojnega dvojčka, 21 točk in 12 skokov, k temu dosežku pa je dodal še 6 podaj in 1 pridobljeno žogo - valorizacija 27. Prvič na prvenstvu pa so mejo desetih točk presegli štirje slovenski košarkarji, Nejc Klavžar (16), Jakov Stipaničev (14) in Leon Stergar (10). Slovenija si je z zmago nad Italijo zagotovila obstanek v elitni diviziji in se bo v soboto, ob 20. uri, za razvrstitev od 9. do 12. mesta ponovno pomerila z Grčijo. Za obstanek oziroma izpad bosta igrali Srbija in Italija.

Dejan Jakara, selektor reprezentance U20:
"Mislim, da smo danes odigrali res odlično tekmo. Izpeljali smo jo točno tako, kot smo si jo zamislili. Prvenstvo je letos izredno močno, Srbija in Italija bosta igrala za obstanek in ena od ekip bo izpadla v B divizijo. Čestitke fantom za vse, kar so do sedaj pokazali na parketu. Res se borijo do zadnjega atoma moči zato je vse, kar se nam dogaja na tem prvenstvu, več kot zasluženo!"