21
jul.
2019
  • Fantje U20

Ljubljana/Tel Aviv - Slovenska reprezentanca fantov U20 je na svoji zadnji tekmi evropskega prvenstva v Tel Avivu premagala Črno goro (75:73) in zasedla končno 11. mesto. Košarkarji so prvenstvo končali z izkupičkom treh zmag in štirih porazov, po zmagi nad Italijo pa so Sloveniji zagotovili obstanek v elitni diviziji.

Slovenski košarkarji so v boj za 11. mesto krenili brez poškodovanega Leona Stergarja, po tekmi premora pa se je na parket vrnil David Kralj, ki je bil v prvem delu tekme tudi najzaslužnejši za prednost Slovencev. V prvem polčasu sta se ekipi vseskozi izmenjavali v vodstvu. Naši fantje večjih težav v napadu danes niso imeli, v obrambi pa sta jim največ preglavic povzročala Marko Simonović in Vuk Popović. Miha Škedelj (8 točk v prvem polčasu) in David Kralj (12 točk v prvem polčasu) sta bila danes zelo razpoložena za igro in sta do glavnega odmora dosegla več kot polovico točk Slovenije. Prvi polčas se je končal z rezultatom 37:34 v korist Slovenije.

Uvodne minute drugega dela so pripadle slovenskim košarkarjem, ki so z delnim izidom 10:4 prišli do prve višje prednosti. S košema Škedlja in Klavžarja dobre štiri minute pred koncem tretje četrtine pa je Slovenija povedla za 13 točk. Črnogorci so zadeli nekaj posrečenih metov in uspeli znižati zaostanek, a so naši fantje z zanesljivo igro v napadu uspeli obrdžati prednost. Pred koncem četrtine je z atraktivnim zabijanjem navdušil David Kralj in Slovenija je tretjo četrtino dobila s 57:48.

V zadnji četrtini so se Črnogorci na krilih Simonovića vrnili v igro za zmago in štiri minute pred koncem tekme znižali na 65:61. Črnogorci so se v naslednjih dveh minutah povsem približali, 50 sekund do konca je bilo 72:70 v korist Slovenije. Trideset sekund pred koncem je Klavžar s svojo deseto točko povišal na + 4, kar je bilo na koncu tudi dovolj za zmago Slovenije.

David Kralj je v statistiko vpisal 23 točk in 5 skokov, Miha Škedelj 21 točk in 8 skokov, odlično je v drugem delu igral tudi Nejc Klavžar, ki je tekmo končal pri 11 točkah in 7 podajah.

Dejan Jakara, selektor reprezentance fantov U20:
"Tekma proti Črni gori je bila fizično izredno zahtevna. Igrajo čvrsto košarko in pod obročem jih je izredno težko zaustaviti. Simonovič je bil praktično nezaustavljiv. Smo pa uspeli zaustaviti njihove zunanje igralce, kar je na koncu dalo rezultat. Fantom bi čestital za izredno dobro odigrano prvenstvo. Dali so vse od sebe in to je vse kar šteje. Izredno sem ponosen, da sem lahko vodil to ekipo. Zahvalil bi se tudi celotnemu štabu, vsak je opravil izjemno delo in pa nenazadnje bi se zahvalil tudi košarkarski zvezi Slovenije, ki nam je omogočila vrhunske pogoje za delo."