ŽU16: Slovenija EP div. B zaključila na 8. mestu

25
avg.
2018
  • Dekleta U16

Ljubljana/Podgorica - Slovenske košarkarice so izgubile zadnje srečanje na evropskem prvenstvu divizije B za dekleta do 16 let. Na tekmi za sedmo mesto so jih ugnale Portugalke, ki so bile boljše z rezultatom 77:68. Slovenija je EP zaključila na osmem mestu.
Avtor: KZS/Lenart

EVROPSKO PRVENSTVO DIVIZIJE B ŽU16 (PODGORICA, ČRNA GORA)

Tekma za 7. mesto:
Sobota, 25. avgust:
SLOVENIJA : PORTUGALSKA 68:77 (7:24, 22:16, 16:19, 23:18)
Mičunović in Vrečer po 13, Dragar 12, Garič 10 (5 skokov), Šporar 9, Jelenc 5 (5 skokov), Ude 4, Manojlović 2, Šrot, Čeh, Marguč, Tajhar.
POSNETEK TEKME

Slovenska in portugalska reprezentanca sta se pomerili še drugič na tem prvenstvu in ponovno so bolj vesele parket zapustile košarkarice iz skrajnega zahoda Evrope. Uvodna četrtina Slovenije je bila za pozabo. Po delnem izidu 10:0 je prvo slovensko točko dosegla Tori Šporar, nato pa je sledilo še 11 zaporednih točk Portugalk, ki so že po slabih osmih minutah vodile z 21:1. Slovenke so do izteka prve četrtine dosegle še šest točk, vendar so Portugalke na prvi dvominutni odmor odšle z visokimi 17 točkami prednosti. Naše košarkarice so v prvi četrtini izgubile kar 10 žog, do konca tekma pa 23.

V 14. minuti je bila portugalska prednost najvišja na tekmi - 23 točk, nato pa so Slovenke našle način, kako se zoperstaviti tekmicam. Agresivna in borbena igra v obrambi je bila povod, da se je začela razlika zmanjševati. Varovanke Gašperja Sluge so potrebovale zgolj nekaj minut, da so zaostajale le še z enomestnim številom točk. Na 15-minutni oddih so Portugalke nesle 11 točk prednosti.

V tretji četrtini so košarkarice iz Iberskega polotoka ponovno prevladovale in pobegnile na 19 točk prednosti. Slovenke pa so v zaključku tekme pokazale, da se lahko z vztrajno in borbeno igro vrne v igro. V napadu so sta se razigrali Ana Mičunović in Anja Dragar, v zadnji četrtini pa se jim je pridružila še Manca Vrečer, ki je bila s 13 točkami najboljša strelka v slovenski vrsti.

Tri minute pred koncem tekme so Portugalke vodile za osem točk, nato pa je sledil koš Sare Garič, minuto pred iztekom igralnega časa pa Vrečerjeva s trojko Slovenijo približala zgolj na tri točke zaostanka. Portugalski selektor je zahteval minuto odmora, po kateri pa je Adriana Martins zadela met za tri točke in razlinila slovenske upe po izjemnem preobratu. Srečanje se je zaključilo z rezultatom 77:68.

Slovenija je EP divizije zaključila na osmem mestu in izboljšala lansko uvrstitev, ko je EP zaključila kot enajsta. Ob tem je potrebno upoštevati dejstvo, da je svoj debitantski nastop na velikem tekmovanju doživelo deset košarkaric, zgolj Tia Tajhar in Manca Vrečer sta nastopali že v Skopju leta 2017. Kar devet košarkaric bo slovenski dres lahko nosilo tudi na prihodnjem EP deklet do 16 let. Ob osmih košarkaricah letnika 2003 je svoj razkošen potencial na EP pokazala tudi 14-letna Zala Šrot, ki je bila celo najboljša strelka Slovenije na tem prvenstvu. Z letošnjim nastopom so bili postavljeni dobri temelji za nadaljnje delo in prihodnje evropsko prvenstvo.

URADNA STRAN PRVENSTVA

Izjava po tekmi proti Portugalski:
Gašper Sluga, selektor reprezentance deklet do 16 let:
"Za uvodnih deset minut ni opravičila, to se ne bi smelo dogoditi. Naslednjih trideset minut smo odigrali dobro, z našo prepoznavno igro, a proti kakovostni Portugalski 30 minut ni dovolj. Če potegnemo črto smo nekje tu, kamor realno sodimo. Peto mesto ni bilo daleč, za medaljo pa zaostajamo najbolj po fizični plati in potrebno je dobro razmisliti, kaj lahko tukaj vsi skupaj naredimo. Dekleta imajo košarkarski potencial, pohvaliti jih moram tudi za odnos izven parketa. Velika zahvala gre sodelavcem v štabu - Tomažu, Blažu, Vesni, Anžetu in Tomotu - za predano delo skozi celotno poletje. Prav tako hvala navijačem, ki so navijali za nas skozi celotno prvenstvo ter KZS za pogoje, ki so nam jih nudili."