Rogaška z zmago proti Krki do mesta v Ligi za prvaka

10
feb.
2019

Ljubljana - V zadnji tekmi 17. kola Lige Nova KBM so košarkarji Rogaške pred domačimi gledalci premagali Krko in si tako zagotovili mesto v Ligi za prvaka. V sobotnih tekmah so košarkarji Sixt Primorske premagali Šentjur, Hopsi so v zadnji četrtini prišli do zmage nad Šenčurjem in si prav tako zagotovili mesto v Ligi za prvaka, v Laškem pa je Zlatorog po podaljšku premagal Helios Sunse. V petkovi tekmi je Petrol Olimpija premagala Ilirijo.
Avtor: KZS

Liga Nova KBM
17. kolo
Nedelja, 10. februar
ROGAŠKA : KRKA 80:76 (17:26, 28:16, 24:12, 11:22)

Sarajlija 22, Bilić 17, Šantelj 12; Fifolt 23 (11 skokov), Jošilo, Mavra in Cinac (12 skokov) 11
Košarkarji iz Rogaške Slatine so v boju z drugouvrščenimi Novomeščani po slabši prvi četrtini v naslednjih treh imeli vajeti v svojih rokah in prišli do desete zmage v sezoni, s čimer so si zagotovili napredovanje v Ligo za prvaka. Prvi polčas je imel dve povsem različni četrtini. V prvi so prevladovali gosti, ki so povedli s 15:3 in 23:9, a so prednost domači že v 12. minuti izničili in nato oni vodili za nekaj točk. Razlika vsega ene trojke pred glavnim odmorom je tako napovedala hud boj v drugem polčasu. Domača ekipa je v tretji četrtini, posebej v zadnjih minutah, igrala na precej višji ravni kot Krka, med drugim je Mirza Sarajlija prav ob koncu četrtine zadel tri proste mete za vodstvo že z 69:54. Tudi v zadnji četrtini so Slatinčani znali držati Novomeščane na relativno varni razdalji, ko je Leon Šantelj v 36. minuti zadel za 77:61, se je zdelo, da je zmagovalec dokončno odločen. Toda Krka se ni dala in dve minuti pred koncem prišla na vsega pet točk zaostanka po zabijanju Žige Fifolta. Za olajšanje navijačev je 45 sekund pred koncem s košem poskrbel Rashun Davis (80:73), kar je bilo vendarle dovolj za zmago.
Pri domačih je z 22 točkami izstopal Mirza Sarajlija, pri gostih pa Žiga Fifolt s 23 točkami in 11 skoki. Rogaška bo v zadnji tekmi prvega dela Lige Nova KBM v torek gostovala na Polzeli, Krka pa bo takrat igrala zaostalo tekmo 15. kola, in sicer v gosteh proti Sixt Primorski, ki si jo bo moč ogledati v neposrednem prenosu na Šport TV.

Izjavi trenerjev po tekmi

Damjan Novaković, trener Rogaške:
"Tekmo smo začeli v krču, a smo se potem zbrali in do 23. minute igrali briljantno. Kljub temu, da Krki zmaga ni pomenila nič, so igrali dobro in na vso moč. Vmes je nasprotnik s serijo trojk našo nepazljivost izkoristil, a smo uspeli ohraniti mirno glavo in tako smo tekmo brez večjih težav pripeljali do konca."

Simon Petrov, trener Krke:
''Želeli smo pokazati dobro igro. Zmanjkalo nam je moči, dovolili smo jim preveč skokov v napadu. Tekma se je odločila v drugi četrtini, ko smo mi popolnoma popustili, in nismo prišli do možnosti, da dosežemo točke, kar so igralci Rogaške izkoristili in prišli do zaslužene zmage.''

Sobota, 9. februar
SIXT PRIMORSKA : ŠENTJUR 92:76 (28:19, 26:17, 23:16, 15:24)

Šiško (9 podaj, 5 pridobljenih žog) in Čakarun (6 skokov) 14; Konjević (9 skokov) 22, Pešić 19 (7 skokov)
Medtem ko ima Sixt Primorska že nekaj časa zagotovljeno mesto v Ligi Nova KBM za prvaka, bo Šentjur do zadnjega trenutka še upal na teoretično uvrstitev med prvih šest. Usode nima v svojih rokah, saj je odvisen od Helios Suns, ki ima zmago več, a slabši medsebojni izkupiček. Sixt Primorska je srečanje s Šentjurjem izkoristila za pripravo na zaključni turnir Pokala Spar, katerega gostitelj bo sama in na katerem bo naslednji konec tedna branila lanski, prvi naslov v zgodovini kluba.
Ekipa iz Kopra je preko osmih igralcev zadela štirinajst trojk, Žan Mark Šiško dosegel 14 točk, imel devet podaj in pet ukradenih žog (indeks 27), na drugi strani pa je prvi strelec Lige Nova KBM, Davor Konjević, zadel štiri trojke iz petih poskusov (met za dve točki 5:6), imel devet skokov in štiri podaje ter skupno dosegel 22 točk (indeks 30).
Redni del Lige Nova KBM se bo končal v torek, 12. februarja. Koprčani bodo doma odigrali zaostalo tekmo 15. kola proti Krki, Šentjur pa bo gostil Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo.

Izjavi trenerjev pred tekmo
Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
''Čestitke našim igralcem za odličen pristop in zmago. Kljub temu, da je bila tekma za nas nepomembna, so vsi na parketu pokazali največ, česar so sposobni, kar je edino pravilno. Zahvaliti se moram navijačem, ki so nas znova podpirali. Šentjurju v nadaljevanju sezone želim vso srečo.''

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
''Sixt Primorska je zasluženo zmagala. Tekmeci so od začetka tekme igrali agresivno, s čimer so nas prisilili k velikemu številu izgubljenih žog, na drugi strani pa to kaznovali z lahkimi koši. Njihova zmaga ni bila vprašljiva niti za trenutek. Našim fantom moram čestitati za borbo vse do konca tekme, ko smo nekoliko uspeli popraviti tudi zaostanek. Oziramo se že proti novim tekmam. Možnosti za preboj v Ligo Nova KBM za prvaka smo izgubili, vendar ne v Kopru, temveč že pred časom. Sedaj čakamo na tekmece v boju za obstanek.''

ZLATOROG : HELIOS SUNS 91:86 (19:24, 21:16, 21:23, 19:17, 11:6)

Barič 25, Grdadolnik in Maker (10 skokov) 14; Mahkovic 35, Pašajlić 13, Šalić 12
Košarkarji Zlatoroga so zabeležili drugo zaporedno zmago in kolo pred koncem ostajajo v igri za uvrstitev v Ligo za prvaka. Po zmagi nad Petrol Olimpijo sredi Stožic so tokrat v domači dvorani po podaljšku premagali Helios Suns. Zlatorog bo zadnjo tekmo v rednem delu igral proti zadnjeuvrščeni Iliriji, za uvrstitev med prvih šest pa potrebuje ali poraz Helios Suns v torek proti Petrolu Olimpiji ali pa dva neuspeha Rogaške, ki ima sicer zmago več, a slabši medsebojni izkupiček.
Laščani bi lahko do zmage prišli že v rednem delu, vendar so v zadnje pol minute zapravili štiri točke prednosti, Nejc Barič pa je v zaključku zgrešil še met za zmago. V podaljšku so bili bolj motivirani, natančnejši, predvsem pa so znali zaustaviti prvega strelca gostov Blaža Mahkovica, ki je na koncu dosegel 35 točk, kar je drugi najboljši dosežek v tej sezoni. Slovenski reprezentant je iz igre metal 12:20, trojke 4:8. Več točk v tej sezoni je dosegel le prvi strelec Lige Nova KBM, Davor Konjević (Šentjur) lani konec novembra proti Iliriji.
Glavni akterji zmage Zlatoroga so bili Nejc Barič s 25 točkami, Matur Marial Maker, ki je v podaljšku dosegel pet od svojih 14 točk (10 skokov), ter Rene Grdadolnik, ki je prav tako zbral 14 točk. Pri Heliosu je poleg Blaža Mahkovica (35 točk), 13 točk prispeval še Pašajlić.

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
''Pristop celotne ekipe je bil pravi. Ponosen sem na vse fante, ki so igrali s pravo energijo in borbenostjo na najvišjem nivoju. Čaka nas zelo pomembna tekma v torek na katero smo že popolnoma osredotočeni.''

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov:
''Čestital bi Laškemu za zmago. Mislim, da je bila zaslužena. Dobra tekma, dobra za gledalce, tudi zelo težka za vodit. Mislim da so fantje dali vse od sebe, vedeli smo kaj je ta tekma pomenila in na žalost smo potegnili kratko. Sedaj moramo nekako izvleči zmago proti Olimpiji, da se uvrstimo v Ligo za prvaka.''

ŠENČUR GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA : HOPSI POLZELA 80:85 (22:16, 19:20, 26:25, 13:24)

Rizvić in Popadić 18, Murić 11 (9 skokov); Rotar 18, Atanacković 17 (6 skokov), Jack 14 (7 skokov)
Hopsi so si z deseto zmago zagotovili mesto v Ligi za prvaka. Na gostovanju v Šenčurju so tekmo zaključili z delnim izidom 10:0 in zmagali s 85:80. Šenčur bo ligo nadaljeval v skupini za obstanek, s Hopsi pa se lahko ponovno sreča v četrtfinalu, če bo v ligi za obstanek osvojil eno od prvih dveh mest. Polzeljani so do zmage prišli zahvaljujoč nepopustljivosti in nekoliko daljši klopi. Začetno vodstvo z 12:3 so namreč zapravili z delnim izidom 21:4 in nato vse do zadnjega dela lovili priključek. Ko so na začetku 33. minute povedli s 70:67, je kazalo, da so uspešno naredili preobrat, vendar se domači niso predali in v 38. minuti celo povedli z 80:78. Od tu dalje Šenčur Ggd ni več zadel koša, Hopsi, pri katerih je Tjaž Rotar dosegel 18 točk (trojke 4:10), Simo Atanacković pa 17 (6 skokov), pa so ponujeno zgrabili z obema rokama in vpisali dve točki. Redni del Lige Nova KBM bo Šenčur končal z gostovanjem v Šentjurju, Hopsi pa bodo 12. februarja gostili Rogaško.

Konstantin Subotič, trener Šenčurja:
''Izenačena, trda tekma z veliko energije. Na koncu so bili Hopsi v odločilnih trenutkih bolj spretni. Imeli smo svojo priložnost, a je nismo izkoristili. Pozna se, da smo imeli krajšo rotacijo igralcev. Fantom vsa čast za borbo, tudi tistim, ki so odigrali tekmo brez treninga. V torek igramo v Šentjurju. Čim prej se moramo pripraviti in regenerirati.''

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
''Čestitam fantom za uvrstitev v Ligo za prvaka. Klub poškodbam in slabi formi nekaterih igralcev, smo na težkem gostovanju v Šenčurju uspeli zmagati. Velika zahvala znova našim zvestim navijačem, ki nas vzpodbujajo na vseh tekmah. Brez njih tega uspeha zagotovo ne bi bilo.''