MU18: Slovaki Slovencem zadali prvi poraz na EP

01
avg.
2018
  • Fantje U18

Ljubljana/Skopje - Slovenska košarkarska reprezentanca do 18 let je na evropskem prvenstvu divizije B doživela prvi poraz, ki pa ne vpliva na končni razplet v skupini D. Slovenci so zasedli prvo mesto in v četrtfinale vstopajo iz najboljšega izhodišča. V četrtfinalu se bodo naši košarkarji pomerili s Češko. Tekma bo na sporedu v petek ob 16.30.
Avtor: KZS/Lenart

EVROPSKO PRVENSTVO DIVIZIJE B ZA FANTE DO 18 LET (Skopje, Makedonija)

5. kolo skupinskega dela:
Sreda, 1. avgust:
BOLGARIJA : SLOVENIJA 69:66 (15:19, 12:17, 16:13, 26:17)
Vujačić 15, Kuralt 10 (9 skokov), Samar 9, Jogan in Prepelič (7 skokov) po 7, Ličen 6, Stavrov in Šikanič po 4, Jančar Jarc in Nemanič po 2.
POSNETEK TEKME
FOTOGALERIJA

Slovenska reprezentanca je zadnje srečanje v skupini D, ki ni odločalo od napredovanju v četrtfinale, odigrala brez prvega strelca Gregorja Glasa in Jakoba Strela. Trideset minut tekme so bili slovenski košarkarji boljši tekmec, v zadnjih minutah pa so popustili in Bolgarom dovolili preobrat.

Slovenci so tekmo začeli v postavi Samar, Vujačić, Jogan, Kuralt in Prepelič ter hitro prevzeli pobudo. Ob koncu 7. minute je Samar prednost Slovenije povišal na +9, do izteka prve četrtine pa so Bolgari razliko prepolovili.

Slovensko vodstvo je v drugi četrtini ponovno naraslo na devet, nato pa je sledila kriza v napadu, saj so varovanci Tomaža Fartka v zadnjih štirih minutah dosegli zgolj še dve točki. Z dobro igro v obrambi pa so onemogočili, da bi se Bolgari približali. Na glavni odmor so naši košarkarji odšli z zalogo devetih točk.

Na polovici tretjega dela tekme so imeli slovenski košarkarji varnih 13 točk prednosti, Bolgarom pa se je uspelo vrniti v igro z delnim izidom 8:0. Sedem minut pred iztekom rednega dela so Bolgari prvič po daljšem obdobju povedli. Slovenci so se hitro vrnili v vodstvo in bili v ospredju do rezultata 58:57. Nato je sledil delni izid 8:2 za Bolgare, ki so bili v končnici tekme bolj zbrani in vpisali tretjo zmago, ki jih je zavihtela na tretje mesto v skupini D.

Najboljši strelec v slovenski vrsti je bil Petar Vujačić, ki je dosegel 15 točk, Gregi Kuraltu je do dvojnega dvojčka zmanjkal en skok (10 točk, 9 skokov).

V četrtfinalu bodo tekmeci Slovenije Čehi, ki so v skupini C zasedli drugo mesto. Četrtfinalni obračun bo na sporedu v petek ob 16.30.

Izjava po tekmi proti Bolgariji:
Tomaž Fartek, selektor košarkarske reprezentance fantov do 18 let:
"Potek srečanja smo nadzirali tri četrtine potem pa v zadnji povsem popustili. Prejeli smo 26 točk, kar je povsem neznačilno za našo obrambo in nasprotniku pustili preveč lahkih točk iz pozicije spodnjega posta ter skoka v napadu. Danes so priložnost dobili tudi tisti igralci, ki so do sedaj imeli malce manjšo vlogo. Marsikdo med njimi je prvič na evropskem prvenstvu in je to za njih neka nova izkušnja. Ne smemo pozabiti, da kljub malce grenkemu priokusu zaradi poraza, smo točno tam kjer smo si pred začetkom skupinskega dela začrtali. V izločilne boje se podajamo s prvega mesta, ki nam za nasprotnika prinaša reprezentanco Češke."