Liga NKBM: Olimpija v finalu, Krka izenačila na 1:1

12
maj
2018

Ljubljana - V soboto sta bili na sporedu drugi tekmi v polfinalni seriji Lige Nova KBM. Krka je gostila Sixt Primorsko in izid v zmagah izenačila na 1:1. Odločilno srečanje bo na sporedu v ponedeljek ob 18.30 v Kopru. Petrol Olimpija je še drugič ugnala Rogaško in se tako s skupnim izidom 2:0 v zmagah uvrstila v finale Lige Nova KBM.
Avtor: KZS/Lenart

LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA, POLFINALE, 2. TEKMA:

Sobota, 12. maj:
KRKA : SIXT PRIMORSKA 75:61 (14:18, 23:17, 17:15, 21:11) [1:1]

Marinelli 15 (5 podaj), Dimec 12 (6 skokov), Jošilo (8 skokov) in Zagorac po 11; Čakarun (8 skokov) in Vujasinović (6 podaj) po 12, Hodžić 8.

Košarkarji Krke so izenačili polfinalno serijo s Sixt Primorsko na 1:1 in odločitev o finalistu prestavili na ponedeljek, 14. maja, ko bo v Bonifiki v Kopru odločilna tretja tekma. Dolenjci se bodo skušali po treh sušnih letih desetič prebiti v finale DP, Primorci, ki pod novim imenom še niso igrali v finalu - Slovenica Koper je bila v finalu leta 1993, pa želijo osvojiti dvojno krono, saj so februarja že osvojili pokalno tekmovanje Spar.

Po visokem porazu na prvi tekmi so Novomeščani pred domačimi gledalci pokazali povsem drug obraz in zasluženo slavili s 75:61. Za razliko od prve tekme so bili prepričljivo boljši pod obročema (44:29), zaustavili so zunanji met gostov, predvsem pa so pokazali več želje in ekipnega duha.

Gostje so bili v prednosti le v prvi četrtini, nato pa je čvrsta obramba Krke naredila svoje in razlika v domačo korist se je pričela višati. Krka je drugo četrtino dobila s 23:17, tretjo s 17:15, zadnjo pa z 21:11. Najvišjo prednost so varovanci Simona Petrova dosegli prav ob koncu tekme, a je bil zmagovalec praktično odločen že pet minut pred koncem, ko je bilo 64:52.

Simon Petrov je imel šest razpoloženih košarkarjev. Paolo Marinelli je dosegel 15 točk (met iz igre 4:12), dvanajst jih je prispeval Žiga Dimec (6 skokov), po enajst sta jih dodala Marko Jošilo (8 skokov) in Saša Zagorac (trojke 2:2), devet Dino Cinac, ključno vlogo pri organizaciji pa je odigral Domen Bratož (8 točk, 7 skokov, 6 podaj). Na drugi strani sta po dvanajst točk dosegla Marijan Čakarun (8 skokov) in Danijel Vujasinović (trojke 2:2, 6 podaj).

V drugem polfinalu sta se pomerila Petrol Olimpija in Rogaška, obe tekmi pa so dobili Ljubljančani. Finale na tri zmage se bo začel 19. maja.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Simon Petrov, trener Krke:
"Odigrali smo veliko bolje v obrambi kot v sredo v Kopru in posledica tega je ta zmaga. Tekma ni bila lahka, treba je bilo delati in se truditi vseh 40 minut. To nam je uspelo in to je bil ključ do zmage."

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
"Čestitam Krki za zasluženo zmago. Nismo znali odgovoriti na agresivnost nasprotnika, hkrati pa se nismo prilagodili sodniškemu kriteriju. Sedaj se vračamo nazaj v Koper, kjer nas čez dva dni čaka že nova tekma."

ROGAŠKA : PETROL OLIMPIJA 67:73 (25:17, 15:19, 15:14, 12:23) [0:2]

Davis 17, Nikolić in Pajić po 12; Oliver 20, Hrovat 15, McCarron 11.

Petrol Olimpija je prvi finalist Lige Nova KBM. V dveh tekmah je premagala Rogaško; po suvereni zmagi v sredo v Stožicah je tokrat šele v zadnji četrtini strla odpor gostiteljev s 73:67. Ljubljančani se bodo v finalu, ki se bo začel v soboto, 19. maja, pomerili z zmagovalcem dvoboja med Sixt Primorsko in Krko, ki bo odločen v ponedeljek zvečer, ko se bo tekma v dvorani Bonifika začela ob 18.30.

Petrol Olimpija bo v finalu na tri zmage, v katerem bo imela prednost domačega igrišča, naskakovala sedemnajsti naslov državnega prvaka, datumi tekem pa so 19., 22., 25., 27. in 29. maj.

Rogaška se je za razliko od srede pred domačo publiko predstavila kot veliko bolj hrabra, organizirana in motivirana zasedba. Če je v Stožicah imela kar 24 skokov manj od zmajev, je danes odlično odigrala ta segment igre in hkrati uspešno zaustavila visoke igralce Petrola Olimpije.

Takšna igra ji je omogočila vodstvo do 34. minute, najvišjo v drugi četrtini pri 32:19. Gostje so prvič povedli po trojki najboljšega posameznika, Devina Oliverja za 59:57, in vodstva nato niso več izpustili iz rok. Vprašanje zmagovalca so rešili z delnim izidom 16:0 oziroma s čvrsto obrambo, proti kateri je Rogaška v prvih šestih minutah in pol zadnje četrtine dosegla vsega en koš (66:57).

Pri Rogaški so največ točk dosegli Rashun Jarrel Davis (17), Mitja Nikolić in Marko Pajić (oba po 15), pri Petrolu Olimpiji pa je izstopal Devin Oliver z 20 točkami, petnajst jih je dodal Gregor Hrovat, enajst pa Robert McCarron.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
"Čestitke Olimpiji za uvrstitev v finale. Prav tako čestitam naši zvesti publiki za bučno in korektno navijanje skozi celotno sezono. Ob tej priložnosti bi se zahvalil našim sponzorjem, ki nam vse to omogočajo."

Zoran Martić, trener Petrola Olimpije:
"Mislim, da smo se zasluženo uvrstili v finale. Na prvi in tudi povratni tekmi polfinala smo zdržali pritisk. Čakali smo na svojo priložnost in jo v drugem polčasu tudi izkoristili."